Nevelésünk alapelvei

Pedagógiai hitvallásunk:

"Föl kell emelni az embert saját maga előtt!
Az első szó, amit a kisgyermeknek mondanak, az legyen:
te szabad és méltóságos embernek születtél."

/Gyergyai A./

Pedagógia Programunk:
Óvodánk saját Pedagógiai Program alapján dolgozik, mely épít az Óvodai nevelés országos alapprogramjára, a hazai, helyi nevelési értékekre, melyek egyedivé teszik nevelőmunkánkat, a gyermekközpontúság minden lehetőségét szem előtt tartva.
Pedagógiai Programunk, gyakorlatunk fontos alappillére a családok részvételének elősegítése, bevonása óvodai nevelésünk mindennapjaiba.
Nevelési célunk: a gyermeki személyiség sokoldalú, harmonikus fejlődését elősegítő, egyéni sajátosságokat és eltérő fejlődési ütemet figyelembe vevő neveléssel alakítani a szociális és értelmi képességeket, melyek biztosítják a sikeres iskolai beilleszkedést minden gyermek számára egyenlő eséllyel.

Kiemelt nevelési területeink:

  • az egészséges életmódra nevelés,
  • a környezeti nevelés, a környezetvédelem,
  • és a hagyományápolás – közösségi nevelés.

Az egészséges életmódra nevelés keretein belül nagy hangsúlyt fektetünk a lelki egészség megóvására, a mozgás megszerettetésére, az egészséges táplálkozás helyes szokásrendszerének kialakítására saját főzőkonyhánk segítségével.

A környezeti nevelés keretében kiemelten fontosnak tartjuk a külső világ tevékeny megismerését, olyan szokások, viselkedésformák kialakítását a gyermekekben, melyek elősegítik a természetes és mesterséges környezettel való harmonikus kapcsolatuk kialakítását életkori sajátosságaiknak megfelelően.
Ebben a tevékenységi körben a környezettudatosabb magatartás csíráinak elültetése kiemelt feladatunk. Hisszük és valljuk, hogy az időben elkezdett, életkorhoz igazodó nevelés hosszú távon vezethet csak eredményre, ezáltal elősegítve, hogy a felnövekvő nemzedék valóban fontosnak érezze a környezet megmentését, védelmét. Ezek keretén belül számos kirándulás, természettel való ismerkedés, környezeti tevékenység, évente két alkalommal „Erdei Ovi” program bővíti palettánkat.
Óvodánk 2006–ban a Környezetvédelmi Minisztériumtól megkapta a kitüntető „Zöld Óvoda” címet, amit az óta, még négy ízben pályáztunk meg. Jelenleg az Örökös Zöld Óvoda” megtisztelő címmel büszkélkedhetünk. Valamint a ”Madárbarát” óvoda cím tulajdonosai is vagyunk.

A hagyományok felelevenítése, felfedezése, ápolása, a közösség formálása jelentős szerepet tölt be óvodánk életében. Óvodánk számos hagyományt ápol, melyek felejthetetlen pillanatait a gyermekek óvodai közösségükkel, szüleikkel együtt élhetnek át. Ezek során olyan értékekkel, élményekkel találkoznak, melyek érzelemvilágukat gazdagabbá, látókörüket szélesebbé teszi, s olyan képességek birtokába kerülnek, melyek által felnőtt életük élhetőbbé válik.

2019-től mottónkhoz híven a ”Boldog Óvoda” megtisztelő cím tulajdonosai vagyunk, csakúgy, mint 2020-tól a „Biztonságos Óvoda” cím gazdái is, melyeket igyekszünk maradéktalanul szolgálni a még teljesebb, boldogabb, és biztonságosabb gyermekkor nyújtása érdekében.

Kiemelt területként kezeljük még:
Az anyanyelvi és értelmi képességek fejlesztését.
Az értelmi képességek fejlesztésénél
kitűzött célunk: a gyerekekhez közelálló, ösztönös tudásvágyukra, kíváncsiságukra, élményeikre, ismereteikre épülő műveltségtartalmak közvetítése, változatos, az érzékszerveket megmozgató tapasztalatszerzés biztosítása, a kognitív képességek sokoldalú fejlesztése az életkori sajátosságokra építve. A gyermeki kíváncsiságot kielégítve olyan tevékenységek, élethelyzetek megvalósítása során, melyben a gyerekek megtanulnak eligazodni, tevékenykedni, együttműködni az őket körülvevő természeti, társadalmi környezetben, alkalmassá válnak a különböző élethelyzetek megoldására.
Anyanyelvi nevelés eszközeivel olyan gyerekek nevelése, akik szabad önkifejezésre képesek, meg tudják fogalmazni élményeiket, tapasztalataikat, érzelmeiket, gondolataikat, életkoruknak megfelelő beszédértéssel, kifejezőkészséggel rendelkezve.